Portal Home   
10/21/2016   
 
 

Odkazy

TOPlist


 
Hlavní stránka
Stránka

Licence Creative Commons
www.skvorecky.cz, jejímž autorem je SGJŠ, podléhá licenci
Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko .

  Vítáme Vás na stránkách Josefa Škvoreckého 

Kontakt: Mgr. Václav Krištof

tel: +420 602 354 950

email: kristof@skvorecky.cz

Elektronickou formu Spisů JŠ si můžete objednat u společnosti eReading

 


Soukromé gymnasium Josefa Škvoreckého -  www.sgjs.cz


Cena Josefa Škvoreckého 2014 pro Martina Reinera za biografický román o Ivanu Blatném - Básník

Cena Josefa Škvoreckého 2014 pro Martina Reinera za biografický román o Ivanu Blatném - Básník

Cenu Josefa Škvoreckého 2014 pro nejlepší české literární dílo roku dostal v úterý Martin Reiner za svůj biografický román o Ivanu Blatném. Reiner, který na knize s názvem Básník pracoval podle vlastního tvrzení 30 let, je v pořadí osmým držitelem skleněné trofeje pro nejlepší české prozaiky. Zvětšit fotografii Martin Reiner | foto: Šimon Havel, iDNES.cz „Autor vyvolává ze zapomnění či polozapomnění příběh Ivana Blatného s tajemstvím jeho druhé, delší poloviny života. Čteme s napětím román o českém básníkovi, jaký jsme tu dosud neměli,“ řekl k vítězné knize předseda poroty Vladimír Karfík. „Martina Reinera podnítil nejenom obdiv a trvalý vztah k největšímu z básníků uplynulého století, intimně spjatých s Brnem, podstoupil i detailní studia jeho života a tvorby. Reinerovou zásluhou nahlédáme do všedně nevšedního dramatu básníka,“ doplnil. Martin Reiner, který až do roku 2006 používal po svém adoptivním otci příjmení Pluháček, vedl od 90. let nakladatelství Petrov, to v roce 2006 nahradilo menší nakladatelství Druhé město. S poezií Blatného se potkal jako začínající básník v 80. letech a začal se jeho tvorbou zabývat. Již počátkem 90. let měl připravenou k vydání jeho monografii. Přes vlastní pozdější nakladatelské aktivity na čas práci na knize o Blatném upozadil, ale od roku 2000 začal pracovat na románu o básníkově nevšedním životním příběhu. Reiner byl autorem scénáře prvního televizního dokumentu o Blatném a desítek novinových článků a rozhlasových pořadů. Stál také za převozem Blatného pozůstalosti z Londýna do Památníku národního písemnictví. Ve finále Škvoreckého ceny byli také Emil Hakl, Petra Hůlová, Václav Kahuda, Jan Němec a Lucie Tučková, porota letos posuzovala tři biografické prózy. Vedle Reinerova románu také Němcovy Dějiny světla o Františku Drtikolovi a Tučkové Suzanne Renaud o stejnojmenné básnířce. Hůlové Macocha i Kahudův román Vítr, tma, přítomnost sami autoři označují za silně autobiografické, podobné prvky se najdou i v novém povídkovém souboru Emila Hakla. Předávání cen v Obecním domě připomnělo i letošní nedožité Škvoreckého devadesátiny. „Shodou okolností se o Škvoreckém zmiňuje i vítěz ve své próze,“ uvedl tajemník poroty Václav Krištof. Škvorečtí vydali Blatnému na konci 70. let v Torontu sbírku básní Stará bydliště. Literární cenu udílí Společnost Josefa Škvoreckého založená v roce 1989.

 


Seznam členů poroty Ceny Josefa Škvoreckého 2014

PhDr. Vladimír Karfík (předseda poroty); Emil Hakl (vítěz 2010); Mgr. Vlastimil Ježek; Jakuba Katalpa (vítězka 2013); Silvie Krejsková; PhDr. Jan Lukeš; Jiří Padevět; PhDr. Zdenko Pavelka; Doc. PhDr. Martin Pilař, CSc.; PhDr. Michal Přibáň, Ph.D.; Martin Ryšavý (vítěz 2011); Jiří Seidl; Mgr. Marie Sobotková; Petr Šrůta; Radana Šatánková; Kateřina Tučková (vítězka 2012); Doc. Milan Uhde; Tomáš Zmeškal (vítěz 2009); Mgr. Václav Krištof, tajemník poroty (nehlasuje)

 


Cena Josefa Škvoreckého 2013 pro Jakubu Katalpu za Němce

V konkurenci pěti dalších finalistů si letos podle porotců nejlépe vedla Jakuba Katalpa se svým románem Němci. Podle předsedy poroty zaujala živým tématem a komplikovanou kompozicí při zachování stylu atraktivního pro čtenáře. V sedmém ročníku se v tajném hlasování rozhodovalo mezi šesti finalisty. Plzeňská spisovatelka a výtvarnice vydala svůj pátý literární počin loni v nakladatelství Host. „Vzhledem k jejím prvním knížkám bych nečekal, že přijde s tak rozsáhlým a propracovaným, řekl bych velkým románem,“ přiznal Vladimír Karfík, předseda poroty Ceny Josefa Škvoreckého. „Přitom její styl zůstává suverénní a velmi čtivý,“ dodává Karfík. Katalpa byla na Škvoreckého cenu nominována poprvé, ačkoliv dříve již získala několik nominací na jiné literání ceny. Letošní vítězka, vlastním jménem Tereza Jandová, se narodila v roce 1979. Vystudovala bohemistiku, mediální studia a psychologii. První sbírku povídek Krásné bolesti vydala v roce 2000. Následovala Povídka beze jména (2003). Románovým debutem vydaným pod pseudonymem je Je hlína k snědku? z roku 2006, přinesl jí nominaci na Magnesii Literu v kategorii Objev roku. V roce 2009 získala Katalpa nominaci na Cenu Jiřího Ortena a konečně zmínění Němci jí přinesli letos literární Cenu Česká kniha. Ve svém románu Němci zavádí Jakuba Katalpa čtenáře do prostředí německé rodiny zasažené útrapami první a druhé světové války, do válečných Sudet a poválečné Prahy. Slibný svět hlavní hrdinky, z počátku přímočaře bezstarostný, začíná s přibývajícím časem dostávat trhliny, růžové brýle střídá deziluze a před čtenářem vyvstává otázka – opravdu je možné po tolika letech nalézt pravdu? Autorčin vytříbený jazyk silně kontrastuje se syrovostí, s níž jsou líčeny životní milníky jednotlivých postav, a umožňuje tak ještě zevrubněji prozkoumat téma ztráty a vykořenění, které v mnoha variacích dominuje celému románu.

 


Vyhlášení Ceny Josefa Škvoreckého 2013 (7.ročník)

se uskuteční 6.listopadu od 18 hodin v Malé vile Pelléova 20/70, Praha 6 Bubeneč, ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví.

 


Blahopřejeme Zdeně Škvorecké k významnému životnímu jubileu, k 80. narozeninám, které oslavila 21.10. letošního roku. Hodně štěstí a zdraví.

Dárek Zdeně Škvorecké k narozeninám

 


Finalistů Ceny Josefa Škvoreckého 2013 je výjimečně šest

Praha, 20. září 2013 – Šestka spisovatelů a spisovatelek, kteří a které podle názoru poroty vydali za uplynulý rok nejlepší uměleckou prózu, postoupila do dalšího kola tajného hlasování o Cenu Josefa Škvoreckého. O skleněnou trofej 7. ročníku literární ceny a částku 100 000 Kč soutěží Binar, Hůlová, Katalpa, Kratochvil, Myšková a Šimáček. „Vyšší počet finalistů je způsoben rovností hlasů,“ vysvětluje tajemník poroty Václav Krištof. „U dvou titulů porota udělila stejný počet bodů, proto postoupilo do finále šest místo obvyklých pěti literárních děl. Každý porotce se rozhoduje sám a dle svého uvážení udělí třem nejlepším titulům body; pět prvnímu, tři druhému a jeden třetímu. Po sečtení bodů bude znám celkový vítěz, který při vyhlašování výsledků získá finanční odměnu ve výši sto tisíc korun a hodnotnou plastiku se svým jménem. Co by nastalo při opětovné rovnosti hlasů? „V takovém případě rozhoduje předseda poroty Vladimír Karfík.“ odpovídá Václav Krištof. „Rozhodoval už před dvěma lety, kdy stejný počet hlasů získali Ivan Klíma a Martin Ryšavý.“ Výsledky budou oznámeny začátkem letošního listopadu, kdy bude v Pelléově vile Památníku národního písemnictví vyhlášen celkový vítěz. Spisovatelka Petra Hůlová letos již k porotcům nepatří, proto nehrozí, že by mohla hlasovat pro svoji knihu. Stanovy soutěže ale počítají i s možností, že by se stávající porotce objevil mezi navrženými – v takovém případě by mu pravidla jednoznačně zakazovala hlasovat. Dvě z děl, která letos postoupily do finále, se obrací do minulosti. Jiří Kratochvil umístil svůj román do období konce druhé světové války, během které se také odehrává větší část Katalpovy knihy. Ivan Binar mísí vzpomínky na poválečné období s přítomností a prózy Petry Hůlové a Jiřího Šimáčka se věnují vyloženě současným tématům, Hůlová z hlediska cizince a Šimáček spíše s groteskním nadhledem. Prvotina Ivany Myškové více než do hlouby času proniká do hlubin jazyka.

Partnery Ceny Josefa Škvoreckého jsou Gymnázium Josefa Škvoreckého a nakladatelství Books and Cards.

Seznam finalistů Ceny Josefa Škvoreckého 2013

Ivan Binar – Jen šmouha po nebi, Torst 2013; Petra Hůlová – Čechy, země zaslíbená, Torst 2012; Jakuba Katalpa – Němci, Host 2012; Jiří Kratochvil – Dobrou noc, sladké sny, Druhé město 2012; Ivana Myšková – Nícení, Fra 2012; Jiří Šimáček – Charakter, Host 2012

Seznam nominací na Ceny Josefa Škvoreckého 2013

Ivan Binar – Jen šmouha po nebi, Torst 2013; Jiří Hájíček – Rybí krev, Host 2012 (květen/červen;) Jakuba Katalpa – Němci, Host 2012 (prosinec); Jiří Kratochvil – Dobrou noc, sladké sny, Druhé město 2012; Lubomír Martínek – Muškátový oříšek, Revolver Revue 2012; Ivana Myšková – Nícení, Fra 2012; Lydie Romanská – Boží expo, Sursum 2012; Michal Sýkora – Modré stíny, Host 2013; Jiří Šimáček – Charakter, Host 2012 Michal Viewegh – Mráz přichází z Hradu, Druhé město 2012; Jaroslav Žváček – Lístek na cestu z pekla, Paseka 2012

Seznam členů poroty Ceny Josefa Škvoreckého 2013

PhDr. Vladimír Karfík (předseda poroty) Emil Hakl (vítěz 2010); Mgr. Vlastimil Ježek; Silvie Krejsková; PhDr. Jan Lukeš; Jiří Padevět; PhDr. Zdenko Pavelka; Doc. PhDr. Martin Pilař, CSc.; PhDr. Michal Přibáň, Ph.D.; Martin Ryšavý (vítěz 2011); Jiří Seidl; Mgr. Marie Sobotková; Petr Šrůta; Radana Šatánková; Kateřina Tučková (vítězka 2012); Doc. Milan Uhde; Tomáš Zmeškal (vítěz 2009); Mgr. Václav Krištof, tajemník poroty (nehlasuje)

>

 

3. ledna 2012 zemřel JOSEF ŠKVORECKÝ

3. ledna 2012 zemřel Josef Škvorecký


 


      

      
Vyhledávání
 

Upoutávka

PRÁVĚ VYŠLO:

Josef Škvorecký – Nevěsta z Texasu

Na stopy Čechů, kteří v letech 1861–1865 bojovali v americké občanské válce, narazil Josef Škvorecký víceméně náhodou, když v archivu Chicagské univerzity hledal podklady k románu o Antonínu Dvořákovi Scherzo capriccioso. Příběhy krajanů, kteří se dobrovolně zapojili do války o budoucí podobu Nového světa, na něj silně zapůsobily a inspirovaly ho k úvahám o příštím románu. Sedm let věnoval studiu archivních pramenů: vedle politicko-historických i vojenských okolností a peripetií války Severu proti Jihu se však snažil porozumět především denní rutině a běžným radostem a strastem tehdejších vojáků i civilistů, zkrátka najít otisky jejich skutečného života, které se z odborných pojednání zpravidla vytrácejí. Tak vznikla Nevěsta z Texasu, román nejen válečný, ale také milostný, dobrodružný, politický, společenský, místy dokonce humoristický – a samozřejmě také historický. Román o desítkách lidských osudů, který nelze jen číst, ale do něhož je třeba se ponořit a nechat se jím unést. Román, ve kterém nenajdeme jen jeden z mnoha příběhů o americké občanské válce, ale především – jako ve všech knihách Josefa Škvoreckého – hlubokou lidskou zkušenost.


PRÁVĚ VYŠLO:

Korespondence Josefa Škvoreckého a Lubomíra Dorůžky, sv.II.

Kniha Na shledanou v lepších časech, který vychází jako 32. titul Spisů Josefa Škvoreckého, obsahuje dopisy, které si Škvorecký v letech 1968–1989 vyměnil se svým přítelem, hudebním publicistou Lubomírem Dorůžkou. ...celý text


Cenu Josefa Škvoreckého 2014 získal Martin Reiner

Praha
Cenu Josefa Škvoreckého 2014 pro nejlepší české literární dílo roku dostal Martin Reiner za svůj biografický román o Ivanu Blatném. Reiner, který na knize s názvem Básník pracoval podle vlastního tvrzení 30 let, je v pořadí osmým držitelem skleněné trofeje pro nejlepší české prozaiky.


Vladimír Justl o Josefu Škvoreckém v knize Jiřího Holého "Ozvuky času"
(Jiří Holý - Vladimír Justl. Ozvuky času..../ rozhovor. Nakladatelství Akropolis s.r.o.. 2007.

Křest dalšího dílu spisů Josefa Škvoreckého

  

www.radiocesko.cz - Studio Česko 21.10.2009


17. mezinárodní festival DIVADLO 2009Josef Škvorecký / Viktorie Čermáková: LVÍČE


 čtvrtek 29. 1. 2009 20:00 ČT2

Gentleman Josef Škvorecký

Český spisovatel, žijící od konce šedesátých let v Kanadě, bilancuje svůj osobní i profesní život. Jeho vzpomínky a úvahy koriguje jeho žena Zdena Salivarová. Režie P. Kaňka

         
     Developed by KD SOFTWARE, s.r.o.     Optimalizace: MS IE v. 6.+